blogger_avatar
Elisabetta Rizzato
Nazywam się Elisabett, a moim wirtualnym awatarem jest różowy piesek @italianbark, w prawdziwym życiu jestem architektem specjalizującym się w projektowaniu wnętrz. Bardzo interesuje mnie grafika, internet i fotografia, podróżuję przy każdej nadarzającej się okazji i dzielę się moimi odkryciami na stronach wirtualnych ITALIANBARK.
Czas lektury 15 minut

Chcesz wiedzieć czym jest design?

Czym jest design?

Dosłownie jest to: "projektowanie przedmiotu które, wychodząc od podstawowej koncepcji, ma na celu syntezę funkcjonalności i estetyki."

 

Czym dla mnie jest design?

To czystość formy. To przedmiot, który odpowiada kształtem precyzyjnej potrzebie. z jednej strony jest owocem wyobraźni, a z drugiej wynikiem inżynierii. To coś, co nie wychodzi z mody: wtapia się w teraźniejszość, ale myśli o przyszłości (nie bez powodu termin design może być przetłumaczony z języka angielskiego na termin projekt, który sam w sobie wskazuje na przyszły wymiar realizacji idei).

 

Trudno zsyntetyzować jego znaczenie w kilku zdaniach; najlepszym sposobem jego zobrazowania jest z pewnością przytoczenie kilku praktycznych przykładów i opisanie, co sprawia, ze zwykły przedmiot przekształca się w przedmiot designerski. Dziś mam na głowie czepek kąpielowy (wirtualny) i rozglądam się trochę po łazience Novellini,  szukając tego, co według mnie jest designem.

 

Mała uwaga: w ubiegłym miesiącu z okazji obchodów 50-lecia działalności miałam okazję osobiście przyjrzeć się pracy w firmie Novellini. Fakt, że firma nigdy nie przeniosła się z rodzinnego miasta (pięknej Mantui) i nadal produkuje tutaj swoje kabiny prysznicowe, które sprzedaje na całym świecie, nie mógł nie zafascynować architekta / blogerki, której blog nosi nazwę ITALIANBARK. Inspiracją do powstania blogu był fakt, że powstał on z woli rozpowszechnienia za granicą tego, co dzieje się we Włoszech w branży wystroju wnętrz i designu.

 

Produkty Novellini to czyste Made in Italy. Począwszy od fazy projektowania, a skończywszy na fazie produkcyjnej.

 

To właśnie dlatego firma współpracuje z dwoma włoskimi profesjonalistami tej branży: architektem Massimo Farinatti,  twórcą serii wanien  Divina  i projektantem  Marco Pellici,  autorem projektów kabin prysznicowych Eon i  Gala  oraz kolumn prysznicowych Vanity  i Dress.  

novellini design box 2013
Jeden ze szkiców projektanta Marco Pellici, autora projektów kabin prysznicowych Eon i Gala oraz kolumn prysznicowych Vanity i Dress

Dzisiaj chciałabym Wam przybliżyć właśnie kilka takich projektów, ale będzie też mowa o innych rzeczach!

 

Designerska wanna lub czystość linii

blogger_divina
Wanna Divina może być spersonalizowana sześcioma wykończeniami bocznymi i skomponowana kolorystycznie z meblami łazienkowymi.

Od razu po wejściu do fabrycznego showroomu zwróciłam uwagę na  wannę Divina w jej standardowej, prostokątnej wersji z drewnopodobnym wykończeniem.

Nie sposób nie zauważyć prostej linii, prawdziwego równoległościanu wyróżniającego się na tle pomieszczenia: przedmiot doskonale określony linią projektową spełniający wszystkie funkcje wysoko gatunkowej wanny (można poznać je lepiej  tutaj) o dużych rozmiarach zapewniających komfort i wygodę.

 

Jej projektant - Massimo Farinattti -  twierdzi, że:

"Projektując serię Divina zastosowałem sztukę odejmowania, eliminując to, co zbędne, poszukując istoty natury. [...] odejmowanie, polegało na usunięciu tego, co zbędne w celu nadania rzeczy jeszcze bardziej przyciągającego wyglądu. Moim zdaniem, jest to nowy sposób rozumienia intymnej przestrzeni człowieka".

 

Dowiedziałam się, że Divina może być spersonalizowana poprzez wybór bocznego wykończenia...i połączona z meblami łazienkowych mającymi takie same kolory.

Poszukiwania estetyczne Novellini  nie zatrzymują się na pojedynczym przedmiocie, ale rozszerzają się na inne elementy łazienki, dzięki możliwości personalizacji wanny Divina za pomocą różnych wykończeń bocznych paneli wykonanych z nowego materiału PCV free, które komponują się z elementami wystroju łazienki.

 

Novellini współpracuje z Iotti, spółką działającą w branży mebli łazienkowych, oferując szereg dodatków meblarskich, mających takie same wykończenie kolorystyczne, co wanna Divina. Są zatem idealnie z nią skoordynowane. Daje to w efekcie pokój łazienkowy charakteryzujący się czystym, schludnym wyglądem, który nigdy "nie wychodzi z mody".

Kładę nacisk na aspekt nie wychodzenia z mody , bo dla mnie jest to naprawdę jedna z tych cech, które sprawiają, że dany przedmiot jest designerski, a jego zakup to inwestycja długoterminowa. Moim zdaniem design wykorzystuje tendencje danego momentu, nie czyniąc z użytkownika niewolnika. Jest trochę jak "mała czarna",  którą możesz nosić teraz, czy za dziesięć lat i nigdy nie będzie wyglądała niestosownie (kobiety doskonale zrozumieją o czym mówię!). 

Ten sam materiał jest teraz dostępny również dla innych serii wanien takich, jak Sense czy Iris (wanny z hydromasażem ze szklanym wejściem). W szczególności, mowa tu o sześciu różnych wykończeniach: błyszczącym, białym matowym, białym z fakturą drewna, grain, burlington i wengé.

blogger_finiture
6 dostępnych wykończeń: błyszczący, biały matowy, biały z fakturą drewna, grain, burlington i wengé.

 

Designerskie kolumny prysznicowe lub estetyka + inżynieria

blogger_vanity_dress
Nowe kolumny prysznicowe Vanity i Dress zaprojektowane przez projektanta Marco Pellici

Zapomnijcie o typowych kolumnach prysznicowych: Vanity i Dress to prawdziwe designerskie przedmioty sztuki rzeźbiarskiej.

 

Zaprojektowane przez Marco Pellici, wyróżniają się sprężystą linią i bardzo starannym doborem materiałów, skupiającym się na jakości wykończenia i możliwości harmonijnego połączenia.

 

Na wstępie wspomniałam, że design to poszukiwania estetyczne, którym towarzyszy inżynieria... otóż to! Dla mnie projektant jest też trochę inżynierem - może to dziwne , ale ja tak właśnie myślę.

Aby nadać kształt koncepcji, trzeba doskonale znać surowce i ich potencjał. Przedmiot, który został tylko zaprojektowany pozostanie samym szkicem, natomiast przedmiot przemyślany od chwili tworzenia do końcowego etapu produkcji może stać się przedmiotem designerskim.

Czasami wystarczy samo intuicyjne zastosowanie materiału lub procesu produkcyjnego, który do tej pory nie był w danej branży używany.

 

Przykładowo, spójrzcie na kolumnę prysznicową Vanity: w zasadzie jest ona wykonana z prawdziwej, giętej stali, spawanej i malowanej proszkowo według takiego samego procesu produkcyjnego, jak podczas produkcji... samochodów :)

 

Wanna, która przekształca się w prysznic lub forma, która dostosowuje się do potrzeb

 

blogger_revolution
Revolution wersja z kolumną na pralkę i kosz na bieliznę

Design wg mnie ?

Pomysł spełniający zwykłą, codzienną potrzebę nabierający kształtu, dzięki szkicowi, projektowaniu i konstrukcji.

 

Kiedy zobaczyłam ten prysznic z wbudowaną kolumną ukrywającą pralkę natychmiast pomyślałam, że jest to genialny w swej prostocie pomysł.

 

Zagłębiając się w temat odkryłam, że Revolution to projekt Marco Pellici, który powstał właśnie jako rozwiązanie pozwalające na zastąpienie wanny dobrze wyposażoną kabiną prysznicową (nie macie pojęcia, jak bardzo by mi się coś takiego przydało! Mam w domu klasyczną wannę z lat dziewięćdziesiątych, której używam jako swego rodzaju prysznica. Z pewnością nie jest to rozwiązanie ani ładne, ani wygodne!).

System Revolution w pełni wykorzystuje dostępną przestrzeń poprzez połączenie kabiny prysznicowej z funkcjonalną szafką, idealnie nadającą się do zabudowania pralki, suszarki do bielizny lub jako mebel łazienkowy.

 

Designerska odpowiedź na konkretną potrzebę lepszego wykorzystania przestrzeni łazienkowej,która w dzisiejszych domach staje się coraz mniejsza. My, projektanci mamy bowiem tendencję do przeznaczania większej przestrzeni dla innych, domowych pomieszczeń takich, jak strefa living, "kradnąc" powierzchnię właśnie z łazienki.

 

Łazienka często musi pomieścić na kilku metrach kwadratowych również pralkę - urządzenie nieodzowne w każdym domu, ale powiedzmy sobie szczerze, najczęściej niezbyt piękne.

 

Designerski brodzik lub design tkwi w szczegółach

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym nie wspominałam, a który według mnie ma kluczowe znaczenie dla designu: dbałość o szczegóły. 

W przedmiocie designerskim nic nie jest pozostawione przypadkowi. Prawdą jest fakt, iż pewne szczegóły są w stanie zauważyć tylko najbardziej wyszkolone oczy (i mające małą obsesję na tym punkcie, jak moje). Zapewniam Was, że po ich połączeniu wszystkie stanowią o charakterze takiego przedmiotu.

Podobnie, jak prawdą jest, że niektóre szczegóły są przez większość osób pomijane podczas, gdy w rzeczywistości są one bardzo ważne w skali globalnej.

 

Weźmy na przykład brodzik: jest to jedna z tych rzeczy, które zwykle przechodzą na drugi plan z uwagi na fakt, iż nie znajduje się na "wysokości oczu". Brodzik jednak jest integralną częścią architektury łazienki, ponieważ jest fizycznie wkomponowany w powierzchnię podłogi łazienkowej. W praktyce, błędny wybór brodzika może stać się wielkim problemem, ponieważ jego wymiana może stanowić wielkie organizacyjne przedsięwzięcie.

Szczegół, na który należy zwrócić uwagę to sposób w jaki kabina prysznicowa zostanie zamontowana: można wybrać ciągłość między brodzikiem a podłogą dbając o integralną płaszczyznę obu części lub też wizualną przerwę między elementami.

 

NOVOSOLID firmy Novellini oferuje w jednym designerskim produkcie obydwa rozwiązania. Oprócz tego brodzik ma możliwość docinania na dłuższym boku do 9 cm i na krótszych bokach do 4 cm, umożliwiając tym samym bezproblemową integrację na dostępnej przestrzeni. Przestrzeń ta niekoniecznie musi być jednolita.

blogger_piatti_doccia
NOVOSOLID: Brodzik nowej generacji

Może być montowany zarówno bezprogowo na podłodze, jak i na regulowanych nóżkach: jest to możliwe, gdyż brodzik NOVOSOLID jest wykonany z innowacyjnego materiału, składa się w 75% z naturalnego materiału jakim jest marmur dolomitowy, a pozostała część to powłoka ochronna ze specjalnej wodoodpornej żywicy.

 

Materiał jest delikatny, bardzo przyjemny w dotyku... Można to sprawdzić, ponieważ broszura informacyjna dostępna jest wraz z realnymi próbkami.

 

Bo design to nie tylko kwestia estetyki, ale także dotyku, zapachu, i kto wie, może i dźwięku, czasami smaku...: no to teraz zamiast wyjaśnić Wam czym jest design udało mi się jeszcze bardziej zamieszać Wam w głowach ;)